• 980x300 crkva lijeva strana

  • 980x300 crkva izvana

  • 980x300 kajz pan1

 

"Za naše današnje društvo bilo bi dobro kada bi u jednomu danu obitelji ostale zajedno, kada bi se kuću pretvorilo u dom ostvarenja zajedništva u Božjemu miru."

Papa Benedikt XVI. (iz knjige "Isus iz Nazareta") 

 

pozdravkrižu

 

Pazite, ne dajte se zavesti

33C

Razmišljanje uz 33. nedjelju kroz godinu (c), 2016.

Biblijski tekstovi koji se danas čitaju i slušaju u katoličkim crkvama diljem svijeta govore o eshatološkim vremenima. Isus nas želi poučiti da će doći svršetak ovoga i ovakvoga svijeta, ali nikako nas ne želi obavijestiti kada će to biti.

Dan Gospodnji, dan njegova ponovnog dolaska, značit će kraj ovoga našeg vremena. Moć i Slava biti će vidljivi; biti će jasno što je istina i tko ostaje. Trebamo li poželjeti taj dan? On je već počeo: Bog sudi i spašava već sada. Vrijeme svršetka svijeta i čovječanstva ne znamo. Ne znamo također ni na koji se način svemir treba preoblikovati.

Čovjek je znatiželjan pa bi htio znati kada će se to dogoditi. I apostoli su bili znatiželjni pa su upitali Isusa: "Učitelju, kada će biti sudnji dan?" (Lk 21,7). Isus im ne odgovara izravno na njihovo pitanje već upozorava na oprez da će prije toga doći teška vremena.

Vratimo se u 5. stoljeće prije Krista. Prorok Malahija živi u vremenu nakon babilonskog izgnanstva. On zna da je njegovo stoljeće kao doba konačne Božje intervencije, kao kraj vremena. Ali svećenici i ljudi ne shvaćaju to vrijeme ozbiljno: ne uzimaju Boga ozbiljno. Prorok mora čak i prijetiti. Na "Dan Gospodnji" će sve grješno biti spaljeno; nad pravednicima će zasjati "Sunce pravde", za njih će to biti dan spasenja.

Pet stotina godina poslije apostol Pavao poučava svoje Solunjane da pretjerano i naglašeno očekivanje budućnosti može ljude paralizirati. U Solunu je bilo kršćana koji nisu više brinuli o svojim obvezama, jer je tobože uskoro kraj svijeta. Trijezni apostolov savjet im je da nastave mirno sudjelovati u radu i tako zaraditi svoj kruh. Očekivani dolazak Gospodnji zahtijeva od kršćana odgovoran i trezven stav. Ljudi se s takvim saznanjem ne bi znali ispravno ni nositi. To, naposljetku, nije ni važno. Kroz kršćansko djelovanje prepustimo Bogu i Kristu da oni budu sudci našega života. Ostavimo se dosadnih i bespotrebnih rasprava i posvetimo se apostolskom djelovanju.

Isus učenicima spominje i hram u Jeruzalemu, ponos i radost Izraelova koji će biti uništen. Za židovske uši bila je to nevjerojatna spoznaja, za njih je to bio smak svijeta. Za evanđelista Luku je uništenje hrama već događaj prošlosti, a svijet nije završio. Pitanje o kraju vremena je bitno pitanje dolaska Sina Čovječjega u sili i slavi. O tom trenutku samo je rečeno: "To se treba dogoditi, ali to nije odmah svršetak" (Lk 21,9). Prije će nastupiti katastrofe i progoni koji od samih početaka pripadaju kršćanskom životu. Mnoga naša braća u Kristu progonjena su, a često i ubijana zbog svoje vjernosti Gospodinu. Danas je diljem svijeta kršćanstvo najprogonjenija religija. Osobito je to tragično u većinskim islamskim zemljama. Što savjetuje Isus?  Ostati nepokolebljiv! Ne odgovarati s mržnjom na mržnju, te vjerovati u Isusa, koji ostaje vjeran u svim krizama i katastrofama. Kada  će se to sve dogoditi? To se događa dnevno, danas, sada!

Otvorenih očiju i smirenim srcem Isusovi učenici trebaju pratiti događaje i pokušati razumjeti njegova upozorenja i značenja "Pazite, ne dajte se zavesti!" i "Nemojte se prestrašiti!"

Jedan od oblika svjedočenja kršćanske vjere i nade jest nedjeljno okupljanje na bogoslužje. Mnogi suvremeni kršćani su izgubili osjećaj za nedjelju, Dan Gospodnji, i ona je za njih postala samo stanka, odmor ili dan provoda uoči novoga radnoga tjedna. Oni nemaju što slaviti. Kršćani uvijek iznova slave Boga i ustrajno mole da, umjesto ravnodušnosti i obeshrabrenosti, budu odvažni svjedoci evanđelja u današnjemu svijetu, vremenu i prostoru.

. . .

Prvo čitanje, Knjiga proroka Malahije 3,19-20a

Evo dan dolazi poput peći užaren; oholi i zlikovci bit će kao strnjika: dan koji se bliži spalit će ih - govori Gospodin nad vojskama - neće im ostati ni korijena ni grančice. A vama koji se imena moga bojite sunce će pravde ogranuti sa zdravljem u zrakama.

. . .

Drugo čitanje, Druga poslanica Sulunjanima 2Sol 3, 7-12

Braćo: Sami znate kako nas treba nasljedovati. Jer dok bijasmo među vama, nismo živjeli neuredno: ničiji kruh nismo badava jeli, nego smo u trudu i naporu noću i danju radili da ne bismo opteretili koga od vas.

Ne što ne bismo imali prava, nego da vam sebe damo za uzor koji ćete nasljedovati.

Doista, dok bijasmo u vas, ovo vam zapovijedasmo: Tko neće raditi, neka i ne jede!

A čujemo da neki od vas žive neuredno: ništa ne rade, nego dangube. Takvima zapovijedamo i zaklinjemo ih u Gospodinu Isusu Kristu: neka s mirom rade i svoj kruh jedu.

. . .

Evanđelje, Luka 21, 5-19

U ono vrijeme: Dok su neki razgovarali o Hramu kako ga resi divno kamenje i zavjetni darovi, reče Isus: "Doći će dani u kojima se od ovoga što motrite neće ostaviti ni kamen na kamenu nerazvaljen."

Upitaše ga: "Učitelju, a kada će to biti? I na koji se znak to ima dogoditi?"

A on reče: "Pazite, ne dajte se zavesti. Mnogi će doista doći u moje ime i govoriti: 'Ja sam' i: 'Vrijeme se približilo!' Ne idite za njima. A kad čujete za ratove i pobune, ne prestrašite se. Doista treba da se to prije dogodi, ali to još nije odmah svršetak."

Tada im kaza: "Narod će ustati protiv naroda i kraljevstvo protiv kraljevstva. I bit će velikih potresa i po raznim mjestima gladi i pošasti; bit će strahota i velikih znakova s neba. No prije svega toga podignut će na vas ruke i progoniti vas, predavati vas u sinagoge i tamnice. Vući će vas pred kraljeve i upravitelje zbog imena mojega. Zadesit će vas to radi svjedočenja. Stoga uzmite k srcu: nemojte unaprijed smišljati obranu! Ta ja ću vam dati usta i mudrost kojoj se neće moći suprotstaviti niti oduprijeti nijedan vaš protivnik.

A predavat će vas čak i vaši roditelji i braća, rođaci i prijatelji. Neke će od vas i ubiti. Svi će vas zamrziti zbog imena mojega. Ali ni vlas vam s glave neće propasti. Svojom ćete se postojanošću spasiti."

. . .

Kontakt

ŽUPA ROĐENJA ISUSOVA
Kajzerica
Ulica IX. Podbrežje 35
10020 Zagreb

info@zupa-kajzerica.com


tel.  +385 1 655 02 93

 

ŽIRORAČUN

Zagrebačka banka

IBAN: HR9623600001101628709

 

UREDOVNO VRIJEME ŽUPNOG UREDA

17:00-18:00  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru 

Lokacija