• 980x300 crkva lijeva strana

  • 980x300 crkva izvana

  • 980x300 kajz pan1

 

"Za naše današnje društvo bilo bi dobro kada bi u jednomu danu obitelji ostale zajedno, kada bi se kuću pretvorilo u dom ostvarenja zajedništva u Božjemu miru."

Papa Benedikt XVI. (iz knjige "Isus iz Nazareta") 

 

pozdravkrižu

 

Probudimo se i otvorimo srce dobrote

1 advent

Razmišljanje uz Prvu došašćevnu nedjelju (A), 2016.

Anthony de Mello, indijski katolički duhovnik i psihoterapeut, u svojoj knjizi "Buđenje svijesti" piše o stanju obamrlosti duha. Ovako ide jedna njegova priča kada otac kuca na vrata spavaće sobe u kojoj njegov sin spava: "Sine, probudi se!", kaže otac.

Iznutra sin uzvraća: "Joj, tata, ja bih još spavao. Ne da mi se ustati!" Nato će otac sada malo glasnije: "Sine, ustaj! Moraš u školu. Zakasnit ćeš!" "Ali, ja ne želim u školu!", uzvraća sin. "Što to govoriš?! Zašto ne želiš u školu?" - pita ga otac. "Zbog tri razloga", odgovara sin. "Prvo, u školi je tako dosadno; drugo, u školi me djeca zadirkuju; i treće, jednostavno ne podnosim školu!"

Otac vidno uzrujan, odgovara sinu: "E, kada tako govoriš, sada ću ja tebi nabrojiti tri razloga zašto moraš ići u školu: prvo, sine, to je tvoja dužnost; drugo, ti imaš 45 godina; i treće, sine, ne zaboravi da si ti učitelj i razrednik!"

"Često smo slični sinu iz priče. Rado bismo prespavali mnoge životne izazove, zatvaramo oči pred stvarnošću, bježimo u uspavanost koja poprima različite oblike: komotnost, površnost, ravnodušnost, samozadovoljstvo. Ako svemu tome dodamo i duhovnu uspavanost koja zamračuje pogled na ono što je bitno i dragocjeno u životu, tada nije pretjerano reći da “većina ljudi spava, a da toga nisu ni svjesni. Rađaju se spavajući, žive spavajući, žene se spavajući, odgajaju djecu spavajući, umiru spavajući, a da se nikada nisu stvarno probudili”. (A. de Mello)

Došašće - kratko vremensko razdoblje, koje nas pripravlja na božićno slavlje, dok se priroda sve više smiruje. No za nas kršćane došašće ne smije biti vrijeme našega zimskog sna. Mi ćemo - naprotiv - biti prodrmani da se probudimo i pripravimo za dolazak Gospodnji. U tom smjeru cilja i današnja opomena svetoga Pavla: "Vrijeme je već da se oda sna prenemo jer nam je sada spasenje bliže nego kad povjerovasmo. Noć poodmače, dan se približi!"

Život svakoga pojedinca kao i cijeloga čovječanstva nezadrživo korača fizičkom kraju i susretu s Bogom na posljednjem sudu. To nas i tjera, da se potpuno odlučimo za Krista, da svu našu energiju primijenimo kako bismo svoju budućnost oblikovali s Bogom. To je smisao i današnjega nedjeljnog evanđelja – probuditi nas. U njemu nam je snažno pokazano u kakvom se stanju bezbrižnosti i lažne sigurnosti zapravo nalazimo, što se tiče nepredvidljivoga dolaska Sina Čovječjega. Kao u dane Noine ljudi se i danas brinu samo za svoje ovozemne potrebe. Zato će, bez da na to budu pripremljeni, biti otrgnuti i odvedeni iz svoje bezbrižnosti i svojega zimskog sna. Slika lopova, koji noću dolazi, jasno govori, koliko je potrebno stalno biti budan. "Slušaj! Na vratima stojim i kucam." (Otkr 3,20). Tijekom cijele povijesti Crkva se nalazi u opasnosti ne čuti Onoga, koji na vratima kuca i želi nas pripraviti za dolazak Svetoga Duha.

Danas smo više nego ikada zaduženi, kao kršćani i članovi Crkve, pristupiti proročki i skoro borbeno ovome uspavanom svijetu, koji je u opasnosti izgubiti svoju dušu. Molimo zato, da nam uspije ostati budnima, da rijeka žive vode natopi i naš život i potakne nas na velikodušnu službu za Božje kraljevstvo. Molimo i za milost, da ne budemo odjednom iznenađeni sudom u predvečerje našega života, u predvečerje svijeta. Jer, svaki naš čas bi mogao biti zadnji čas. Svaki trenutak je neponovljiv. Radi toga svjesno odlučimo da se probudimo oda sna i otvorimo srce dobrote.

. . .

Prvo čitanje, Izaija 2,1-5

Viđenje Izaije, sina Amosova, o Judeji i Jeruzalemu: Dogodit će se na kraju dana: Gora Doma Gospodnjega bit će postavljena vrh svih gora, uzvišena iznad svih bregova. K njoj će se stjecati svi narodi, nagrnut će mnoga plemena i reći: "Hajde, uziđimo na Goru Gospodnju, pođimo u Dom Boga Jakovljeva! On će nas naučiti svojim putovima, hodit ćemo stazama njegovim. Jer će iz Siona Zakon izaći, iz Jeruzalema riječ Jahvina." On će biti sudac narodima, mnogim će suditi plemenima i oni će mačeve prekovati u plugove, a koplja u srpove. Neće više narod dizati mača protiv naroda niti se više učiti ratovanju. Hajde, dome Jakovljev, u Gospodnjoj hodimo svjetlosti!

. . .

Drugo čitanje, Poslanica Rimljanima 13,11-14a

Braćo: Shvaćate ovaj čas: vrijeme je već da se oda sna prenemo jer nam je sada spasenje bliže nego kad povjerovasmo. Noć poodmače, dan se približi! Odložimo dakle djela tame i zaodjenimo se oružjem svjetlosti.

Kao po danu pristojno hodimo, ne u pijankama i pijančevanjima, ne u priležništvima i razvratnostima, ne u svađi i ljubomoru, nego zaodjenite se Gospodinom Isusom Kristom.

. . .

Evanđelje, Matej 24,37-44

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: Kao u dane Noine, tako će biti i dolazak Sina Čovječjega. Kao što su u dane one - prije potopa - jeli i pili, ženili se i udavali do dana kad Noa uđe u korablju i ništa nisu ni slutili dok ne dođe potop i sve odnije – tako će biti i dolazak Sina Čovječjega. Dvojica će tada biti u polju: jedan će se uzeti, drugi ostaviti. Dvije će mljeti u mlinu: jedna će se uzeti, druga ostaviti.

Bdijte, dakle, jer ne znate u koji dan Gospodin vaš dolazi. A ovo znajte: kad bi domaćin znao o kojoj straži kradljivac dolazi, bdio bi i ne bi dopustio potkopati kuće. Zato i vi budite pripravni jer u čas kad i ne mislite Sin Čovječji dolazi.

. . .

 

Kontakt

ŽUPA ROĐENJA ISUSOVA
Kajzerica
Ulica IX. Podbrežje 35
10020 Zagreb

info@zupa-kajzerica.com


tel.  +385 1 655 02 93

 

ŽIRORAČUN

Zagrebačka banka

IBAN: HR9623600001101628709

 

UREDOVNO VRIJEME ŽUPNOG UREDA

17:00-18:00  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru 

Lokacija