• 980x300 crkva lijeva strana

  • 980x300 crkva izvana

  • 980x300 kajz pan1

 

"Za naše današnje društvo bilo bi dobro kada bi u jednomu danu obitelji ostale zajedno, kada bi se kuću pretvorilo u dom ostvarenja zajedništva u Božjemu miru."

Papa Benedikt XVI. (iz knjige "Isus iz Nazareta") 

 

pozdravkrižu

 

Kralj i Spasitelj svih naroda

poklon kraljeva

Bogojavljenje - Sveta Tri kralja, 6. siječnja 2017.

Ne izgleda li sve ovo oko Božića i Bogojavljenja poput bajke? Novorođeni kralj rađa se kao siromašno i bespomoćno dijete u štali. O ovom rođenju su osim skromnih pastira saznali i strani kraljevi. Pronalaze dijete jer ih vodi neka neobična zvijezda.

Ali prijeti i opasnost: Jedan stari i okrutni kralj traži djetetov život. No, stvari se dobro odvijaju: Dijete ostaje neotkriveno i može rasti i razvijati se.

Zapravo, ovo je lijepa i uzbudljiva priča. Ali, to nije neka slikovnica, smišljena da nas zabavlja. Ne, ovo je priča zapisana u Evanđelju u kojoj je glavni lik Isus. Za nas kršćane Isus nije samo dijete nego je on kralj, i to ne bilo kakav kralj. Neka nam ne bude zamjereno što ćemo se još jednom podsjetiti na okolnosti njegova rođenja.

Zašto Isus zapravo dolazi kao neprimjetan i siromašan na svijet, još k tome u malom selu Betlehemu? Rođenje kraljevskog djeteta bi se trebalo dogoditi primjereno, barem u glavnom gradu Jeruzalemu i u kraljevskoj palači okruženo dvorskom poslugom.

Ovo mjesto je Bog izabrao za svoga Sina, jer je želio jasnoću od početka: Isus nije obični kralj nego od naroda dugo očekivani željeni Spasitelj i Mesija. Nije mu do moći, sjaja i prestiža nego samo do dobrobiti i spasa čovječanstva. Kasnije je to Isus kao odrasla osoba uvijek pokazivao: On nije došao na svijet da vlada nego da služi. Posebno siromašnima i slabima, obespravljenima i bolesnima želio je biti blizu. Njih dotiče njegova ljubav, i to se može shvatiti kao znak da je kao kraljevsko dijete u tom lošem okruženju došao na svijet u kojem je i odrastao.

Sve skupa je zaista neobično. On, dugo očekivani i željkovani Mesija, je konačno ovdje i čini se da za njega nitko nije zainteresiran. Osim nekoliko pastira nitko se od naroda ne pojavi pred novorođenim kraljem. Čak ni znanstvenici i svećenici, koji su iz spisa Staroga zavjeta morali točno znati gdje se Mesija treba roditi, ali nisu marili za njega.

Samo je jedan od njih bio aktivan: Herod, stari židovski kralj. On je prava suprotnost Isusu. Herod je sama zloća i već desetljećima vlada okrutno nad svojim narodom. Kada je doznao za novorođenog Kralja smrtno se prestrašio. Pobojao se za svoje prijestolje. Lukavo namjerava preko bezazlenih mudraca maknuti suparnika s puta.

Ali Bog je osujetio ove zle planove. U snu se javlja mudracima i upućuje ih da se kući vrate drugim putem. Da se vidi: Bog je veći od svih moćnika ovoga svijeta! Njegova zaštitna ruka je nad Isusom, jer s njm ima velike planove.

Iznenađenje je savršeno: domaći ljudi ne prepoznaju vlastitoga kralja nego mu počast odaju stranci iz inozemstva. Jesu li oni zaista bili kraljevi, ne zna se točno. U Bibliji se nazivaju mudraci, učenjaci, a bavili su se astrologijom. Vjerojatno su došli iz Babilona ili Perzije.

Zanimljivo, da se upravo ovim stranim istražiteljima, koji vjerojatno ništa nisu znali o Bogu, barem ne iz vjerskih očekivanja u Izraelu, ukazala zvijezda koja ih je vodila na putu i dovela k Isusu. Da, oni su nakon skromnih pastira, prvi koji su mu se poklonili. Oni mu odaju počast kako dolikuje kralju i na način kako se časti Boga. Njihovi darovi su dragocjeni pokloni koji se prinose samo kralju ili Bogu.

Što znači cijela ova priča za nas? - Možemo iz toga zaključiti i biti sigurni: Kod Boga ne postoje granice - svi ljudi su pozvani da dođu k njemu i upoznaju Isusa.

Bogojavljenje je dan velike snošljivosti. Zato moramo stranca pored nas, koji je drugačije kulture ili drugim jezikom govori, gledati otvorenim i prijateljskim očima; možda je i on također na putu prema Isusu, možda je također na putu prema Bogu - njegovu i našemu Ocu!

I to je dobra vijest ove božićne priče: Tko se odluči iskreno potražiti Isusa, on će ga - kao mudraci - zapravo i sigurno naći.

. . .

Prvo čitanje, Izaija 42,1-4.6-7

Ovo govori Gospodin: "Evo Sluge mojeg koga podupirem, mog izabranika, miljenika duše moje! Na njega sam svog Duha izlio: on će donijeti pravo narodima; vikati neće, neće bučiti, glas mu se neće čut po trgovima; trske napuknute prelomiti neće, stijenja što tek tinja neće ugasiti; po istini on će donijet pravo, neće sustati niti smalaksati,dok na zemlji ne uspostavi pravo. Otoci žude za naukom njegovim. Ja, Gospodin, u pravdi te pozvah, čvrsto za ruku te uzeh; oblikovah te i postavih za Savez narodu, za svjetlost pucima, da otvoriš oči slijepima, da izvedeš sužnja iz zatvora, iz tamnice one što žive u tami."

. . .

Drugo čitanje, Djela apostolska 10,34-38

U one dane prozbori Petar: "Uistinu shvaćam da Bog nije pristran, nego - u svakom je narodu njemu mio onaj koji ga se boji i čini pravdu. Riječ posla sinovima Izraelovim navješćujući im Evanđelje: mir po Isusu Kristu; on je gospodar sviju. Vi znate što se događalo po svoj Judeji, počevši od Galileje, nakon krštenja koje je propovijedao Ivan: kako Isusa iz Nazareta Bog pomaza Duhom Svetim i snagom, njega koji je, jer Bog bijaše s njime, prošao zemljom čineći dobro i ozdravljajući sve kojima bijaše ovladao đavao."

. . .

Evanđelje, Mt 3,13-17

U ono vrijeme dođe Isus iz Galileje na Jordan Ivanu da ga on krsti. Ivan ga odvraćaše: "Ti mene trebaš krstiti, a ti da k meni dolaziš?" Ali mu Isus odgovori: "Pusti sada! Ta dolikuje nam da tako ispunimo svu pravednost!" Tada mu popusti. Odmah nakon krštenja izađe Isus iz vode. I gle! Otvoriše se nebesa i ugleda Duha Božjega gdje silazi kao golub i spušta se na nj. I eto glasa s neba: "Ovo je Sin moj, Ljubljeni! U njemu mi sva milina!"

. . .

Kontakt

ŽUPA ROĐENJA ISUSOVA
Kajzerica
Ulica IX. Podbrežje 35
10020 Zagreb

info@zupa-kajzerica.com


tel.  +385 1 655 02 93

 

ŽIRORAČUN

Zagrebačka banka

IBAN: HR9623600001101628709

 

UREDOVNO VRIJEME ŽUPNOG UREDA

17:00-18:00  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru 

Lokacija