Kad se sve to stane zbivati, uspravite se i podignite glave jer se približuje vaše otkupljenje.

Isus Krist (Lk 21, 28)

Životni strahovi Božjem suputniku su rješivi

12. NEDJELJA KROZ GODINU (B), 24.06.2018.

> Župne obavijesti

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

12B

Uz bezbrojne smrti u povijesti pomorstva, današnje se evanđelje o čudu na moru dobro uklapa. Nije li ovaj Isus nepošten ako je intervenirao u smirivanju mora onda, ali ne i danas u mnogim teškim pomorskim nevoljama?

Izvorni čitatelji Evanđelja po Marku razumjeli su ovu priču u drugačijem svjetlu. Njihova molitvena knjiga bila je Psaltir, a iz mnogih psalama mogli su shvatiti Božji motiv smirivanja oluje. Tako je u psalmu 107. riječ o ljudima mora koji "tada zavapiše Gospodinu u svojoj tjeskobi i On ih istrže iz svih nevolja. Smiri oluju u tih povjetarac, valovi morski umukoše. Obradovaše se tišini, u željenu luku On ih povede".

Isus je u ovoj priči u Markovu evanđelju prikazan kao obećani Mesija, koji se konačno pojavio, te se i u ovom događaju pokazuje kao vrhovni gospodar koga slušaju vjetar i valovi morski.

S druge pak strane, učenici su u strahu i nevolji. Ne reagiraju ispravno, paničare i ne snalaze se najbolje. Isus ih optužuje za nevjeru koju izražava takav njihov strah. Ne toliko strah od oluje, već strah pred Isusom. "Tko li je ovaj da mu se i vjetar i more pokoravaju?" - pitaju se učenici tjeskobno.

Vjernik zna odgovor: On nije samo obični čovjek, nego Sin Božji, živa Riječ Božja, beskonačna Ljubav prema svakom čovjeku. Ova božanska ljubav prema nama omogućuje nam da u životu držimo glave uspravno i prkosimo svakoj oluji. Nikakav vjetar ili životna oluja ne može nas odnijeti nikamo drugdje nego ravno u Božje ruke. Ako je Isus, sâm Bog, s nama i uz nas, svi naši strahovi su rješivi.

Misna čitanja 12. nedjelje kroz godinu (B)

Izvor: zupa-kajzerica.com/schott.messbuch

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru