Ključno je u životu uzimate li stvari zdravo za gotovo ili sa zahvalnošću.

Gilbert Keith Chesterton (engl. književnik, kršćanski apologet)

Nema sreće na silu

15. NEDJELJA KROZ GODINU (C), 15.07.2018.

> Župne obavijesti

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

Zlatko Dalić: Čovjek iskrene vjere, samozatajan i ponizan

15B

Ima ljudi koji misle da točno znaju što bi drugi trebali činiti da budu sretni. Kad takvi od svoga mesijanskog uvjerenja stvore ideologiju i dođu do odgovarajućih sredstava skloni su "usrećivati" ljude i na silu.

Ako pak ovi tu sreću ne žele mogu u očima "usrećitelja" biti ili zli ili psihički bolesni. A primjera "usrećivanja" na silu ima na pretek i u obiteljima i u većim ljudskim zajednicama.

Isus je također imao mesijansku svijest. No njegova poruka o sreći odnosila se na Božje kraljevstvo i na vječni život. Sam je propovijedao spasenje i učenicima je naredio da propovijedaju. Ali nije im dao zadaću da ljude na silu usrećuju. "Ako vas gdje ne prime te vas ne poslušaju, iziđite odande..." (evanđelje).

Treba dakle poštivati slobodu i dobru volju onih kojima se propovijeda, premda se ne prešućuje njihova odgovornost.

Do kraja će se Isus odricati sredstava za nasilno usrećivanje ljudi. Radije će uzeti na sebe sudbinu proroka koji su nerijetko čuli: "Odlazi vidioče! Bježi...!" (1. čitanje) ili su čak svoje poslanje zapečatili žrtvom života.

Da bi netko zaista bio sretan u Kristu mora najprije biti sposoban da o njemu vjeruje ono što je vjerovala prva kršćanska zajednica (2. čitanje). Do takve se pak vjere dolazi u slobodi, a ne na silu.

Što je netko čvršći u svom kršćanskom uvjerenju to će biti skloniji napasti da druge na silu "usrećuje". Zato ne bi trebalo zaboraviti Isusove riječi i primjer.

Misna čitanja 15. nedjelje kroz godinu (B) http://www.hilp.hr/liturgija-dana/?god=2018&mj=7&dan=15 Izvor: zupa-kajzerica.com/lp-listić27/85

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru