Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze; svako će tijelo vidjeti spasenje Božje.

Lk 3, 4. 6  (Iz 40, 3. 5)

Jesmo li sami na putu?

19. NEDJELJA KROZ GODINU (B), 12.08.2018.

> Župne obavijesti

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

19B.marko ivan rupnik

Autor slike: Marko Ivan Rupnik

Ilija na putu kroz pustinju prema Božjoj gori Horeb slika je svakog vjernika. Uvijek smo na putu. I vremenski si tijek života rado predstavljamo kao put. Pri tom smo trajno u potrazi za nekom obećanom zemljom sreće i mira, u konačnici - za Bogom. Jesmo li sami na tom putu koji - čini se - često vodi pustinjom?

Današnje nam prvo čitanje ističe iskustvo vjernika Staroga zavjeta da je Bog uz nas. Proroka je Iliju na putu prema Horebu nahranio kao što je hranio i djecu Izraelovu na putu u obećanu zemlju.

Koliko Bog to ozbiljno uzima kazuje nam evanđelje. Sina je svoga poslao da bude kruh "za život svijeta", da po njemu imamo "život vječni"...

Kako doći do toga kruha na našem putu, u našoj pustinji? Pruža nam se u euharistiji. Tu se pomirujemo s Bogom i ljudima, slušamo riječ, hranimo se tijelom i krvlju Kristovom, Duh nas okuplja u zajednicu u kojoj postajemo kruhom jedni drugima.

Da budemo jedni drugima dobri kao kruh potiče nas drugo čitanje: "Budite... dobrostivi, milosrdni; praštajte jedni drugima, kao što i Bog u Kristu nama oprosti. Budite, dakle, nasljedovatelji Božji kao djeca ljubljena i hodite u ljubavi..."

Možemo se ipak osjećati sami na putu ako mi ili naša zajednica zanemarujemo koji od vidova euharistije.

Misna čitanja 19. nedjelje kroz godinu (B) Izvor: zupa-kajzerica.com/lp-listić-31/85/schottmessbuch

VRIJEDNOST KRUHA

Jedan engleski novinar htio je ispitati koju vrijednost ljudi pridaju kruhu. Kupio je kruh od kilogram i pol te se postavio na prometne ulice različitih gradova. Zahtijevao je od prolaznika da kruh otkupe jednim satom rada.

Postigao je slijedeće "rezultate":

U Hamburgu su ga prolaznici ismijali. U New Yorku ga je policija uhitila. U Nigeriji (Afrika) našlo se nekoliko osoba koje su bile spremne tri sata raditi za kruh. U New Delhiju u Indiji okupilo se brzo više stotina ljudi koji su htjeli za kilogram i pol kruha raditi cijeli dan.

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru