Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze; svako će tijelo vidjeti spasenje Božje.

Lk 3, 4. 6  (Iz 40, 3. 5)

Gozba mudrosti

20. NEDJELJA KROZ GODINU (B), 19.08.2018.

> Župne obavijesti

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

20B

Izvor slike: schutterstock.com

Zajedničko blagovanje je kod Židova u Isusovo vrijeme uvijek bilo povezano s obredom. Otac obitelji predmolio je zahvaljujući na početku blagovanja za kruh a na kraju za vino. Obitelj je sudjelovala u molitvi i iz očeve ruke primala kruh i vino.

Obiteljska gozba nije bila dakle samo zadovoljenje životne potrebe ili izraz ljudske društvenosti nego i oblik povezanosti pred Božjim očima i s Božjim darovima, vanjski znak obdarenosti životom, hranom i prijateljstvom.

U sklopu te tradicije treba razumjeti i današnje prvo čitanje u kojem se Bog kao Mudrost predstavlja kao gostoprimac te poziva ljude za svoj stol.

Mi kršćani u tome vidimo navještaj novozavjetne stvarnosti o kojoj je riječ u evanđelju. Isus nam se daje kao hrana i piće da u njemu imamo životnu mudrost i zajedništvo ljubavi s Bogom i braćom, jednom riječju: puni život koji ne prestaje. Kršćanin koji ne bi prihvaćao tu ponudu zaista ne bi bio mudar.

Uzvanici smo stola Gospodnjeg i zato naš život ne smije biti bilo kakav. Pavao u drugom čitanju opominje Efežane i nas: "Pomno razmotrite kako živite! Ne kao ludi nego kao mudri. (...) Svagda i za sve zahvaljujte Bogu..."

Kao i svi drugi, kršćani su samo ljudi, ali njihova vjera u bogoslužju i uopće u životu treba odražavati optimizam, radost, pjesmu. Na pitanje: "Po čemu se prepoznaju kršćani?" rimski pisac Plinije u 2. stoljeću dao je jednostavan, ali zanimljiv odgovor: "Kršćani se prepoznaju po tome što pjevaju pjesme Kristu kao svome Bogu".

Na Božji i Isusov poziv odgovaramo slavljenjem euharistije, osobito nedjeljom uz molitvu, pjesmu i blagovanje. Svaka misa je gozba mudrosti koja djeluje na nas tako da mudro živimo. Pod uvjetom da razlikujemo tijelo Kristovo vjerom, unutrašnjom pripravom i - ne posve beznačajno - vanjskim vladanjem.

Misna čitanja 20. nedjelje kroz godinu (B) Izvor: zupa-kajzerica.com/lp-listić-32/85/schottmessbuch

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru