Ključno je u životu uzimate li stvari zdravo za gotovo ili sa zahvalnošću.

Gilbert Keith Chesterton (engl. književnik, kršćanski apologet)

Čistoća srca po evanđelju

22. NEDJELJA KROZ GODINU (B), 02.09.2018.

> Župne obavijesti

> Nedj 2.9. sv. misa za pok. župnika fra Nedjeljka Dominika Sliškovića u 10:30 sati

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

22B

Mnogi su ljudi našega vremena opterećeni težnjom za savršenom čistoćom tijela, rublja, stana, automobila i sličnoga. Sredstva za čišćenje postala su uzrok zagađenja okoliša kao nikada do sada.

Osobna čistoća i različita sredstva za njezino održavanje pomažu čovjeku da se osjeća dobro. No, bez čistoće srca, čovjek je okupan izvana, ali nečist iznutra. Bog ne želi samo vanjsku higijenu, već i čistu nutrinu.

Kada netko silno ističe izvanjsku čistoću, kad se hvali kako se strogo pridržava svakog propisa i običaja, javlja se bojazan da time želi prikriti manjak ljubavi prema ljudima.

Isus je na ovu temu došao u sukob s farizejima i njihovim uskim propisima o obrednoj čistoći. "Zašto tvoji učenici ne postupaju po predaji starih?" – upitaju ga. Isus im odgovara: "Napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske".

Isus govoru o čistoći ruku, suprotstavlja čistoću srca. Ono što čovjeka onečišćuje nisu stvari vanjštine, nego nutrine. To su tajne srca. Ljudi ih ne vide, ali Bog ih vidi. Tu se, u srcu, rađaju zle nakane. Što iz čovjeka izlazi, to onečišćuje čovjeka. "Ta iznutra, iz srca čovječjega, izlaze zle namisli, bludništva, krađe, ubojstva, preljubi, lakomstva, opakosti, prijevare, razularenost, zlo oko, psovka, uznositost, bezumlje. Sva ta zla iznutra izlaze i onečišćuju čovjeka."

Ovu napetost između ljudskih uredbi i čistoće srca susrećemo i danas u Crkvi. Nekim je kršćanima danas, kao nekoć farizejima, stalo do izvanjskoga dojma, do onoga što ljudi vide i što će reći.

Životni formalizam priječi da vjera dopre do srca i potakne čovjeka na promjenu. Isus dakle jasno kaže da je zlo u ljudskom srcu, pa je očito da to zlo treba čistiti i postići čisto srce. Zbog toga je potrebno unutarnje čišćenje.

Dakle, čist je samo onaj kojemu je nutrina čista, a nutrina su naše istinske namjere i motivi koji mogu biti iz ljubavi ili iz sebičnosti. Čistimo se stoga ljubavlju. Onima koji ljube sve je čisto.

Čovjek treba biti čist po evanđelju, a ne po ideologiji na koju se poziva. Kada izostane iskonska kršćanska ljubav, preostaje samo paradno domoljubno katoličanstvo, lišeno duha koji istinski daje život.

Misna čitanja 22. nedjelje kroz godinu (B) Izvor: zupa-kajzerica.com/andjelko.domazet/schottmessbuch

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru