Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze; svako će tijelo vidjeti spasenje Božje.

Lk 3, 4. 6  (Iz 40, 3. 5)

"Gluhima daje čuti, nijemima govoriti" (Mk 7,37)

23. NEDJELJA KROZ GODINU (B), 09.09.2018.

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

23B

Svakodnevno slušamo razne zdravstvene savjete. Tema "zdravlje" sveprisutna je. I političari u predizborno vrijeme obećavaju da će posebnu pozornost posvetiti zdravstvenoj politici. Farmaceutska industrija nastoji zadovoljiti ljudsku potrebu za zdravljem i ubire basnoslovne zarade. Na svakom koraku susrećemo ponude kojekakvih iscjelitelja.

Što reći o svemu tome? Je li naše zdravlje najviše dobro kojemu sve treba podrediti? Je li spasenje koje je Isus donio samo "spas duše"?

Tema današnjeg evanđelja je ozdravljenje koje je Isus poklonio gluhonijemu čovjeku. Kroz ovaj i druge događaje iz Isusova djelovanja Crkva nam po sakramentima, djelotvornim znakovima vjere, priopćava Kristovo spasenje. Srce čovjeka grješnika koji se sebično zatvara u sebe može se obratiti jedino ako se otvori Božjoj objavi i ljubavi prema svojoj braći.

Područje gdje vjera konkretno donosi sreću i spas jesu odnosi među ljudima. Nikada nije bilo toliko osamljenih ljudi, nikada nije ljudima bilo tako teško međusobno se razumjeti kao u naše doba.

Moderni, užurbani život kojim je ovladala pritisnutost poslovima, sve nas više otuđuje jedne od drugih. Mnogi su kao "gluhonijemi", ali ne uslijed nekog tjelesnog nedostatka, već zbog duševne zakržljalosti.

Ljudi koji su našli zajednicu s Isusom Kristom i koje je on oslobodio njihovih duševnih tereta postaju otvorenima za to da umiju prići tim izoliranim ljudima ili barem pustiti da im se oni približe. Oni čuju nijemi vapaj za pomoć što dolazi od onih "gluhonijemih" iz naših dana; oni ih nose Isusu koji može skinuti njihove okove i razbiti njihovu zatvorenost.

Misna čitanja 23. nedjelje kroz godinu (B) Izvor: zupa-kajzerica.com/wilhelm.schaefer

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru