Ključno je u životu uzimate li stvari zdravo za gotovo ili sa zahvalnošću.

Gilbert Keith Chesterton (engl. književnik, kršćanski apologet)

Ozdravljenje od duhovne sljepoće

30. NEDJELJA KROZ GODINU (B), 28.10.2018.

> Župne obavijesti

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

30B

Isus poučava: "Kucajte i otvorit će vam se!" Upravo takvo ponašanje susrećemo u današnjem evanđelju kada slijepi prosjak Bartimej kuca na Isusovo srce i vapi: "Sine Davidov, Isuse, smiluj mi se! "

Isus ga upita što želi od njega. Bartimej strpljivo odgovara: "Učitelju moj, da progledam." Doista, tko mu se ne bi smilovao? I stvarno, Isus veli: "Idi, vjera te tvoja spasila! " I čovjek je progledao i uputio se za njim.

Isusova čudesna djela sigurno su konkretno pomagala ljudima u nevolji. No, u toj pomoći nije bio prvotni njihov smisao – inače bi Isus svoje djelovanje bio usredotočio na liječenje slijepih, uzetih, hromih…

Njegova su čudesa bila znakovi dolaska mesijanskih vremena, ali ne nacionalnog oslobođenja, nego spasenja od grijeha. I ozdravljenje slijepca možemo vidjeti kao sliku oslobođenja od duhovne sljepoće.

Isus, dakle, nije politički vođa, nego veliki svećenik – kako ga naziva poslanica Hebrejima – koji je poslan od Boga i koji suosjeća s ljudima u neznanju i zabludi, te ih snagom Božjom prosvjetljuje i preporađa.

Dosljedno tome kršćanska vjera i Crkva mogu biti ljudima pomoć u zemaljskom životu – ukoliko ih mijenjaju i čine boljima. No onaj koji bi uz tu vjeru prionuo iz nekih političkih, ekonomskih ili sličnih nada morao bi konačno biti razočaran – valjalo bi ga izliječiti od sljepoće.

Misna čitanja 30. nedjelje kroz godinu (B)

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru