Kad se sve to stane zbivati, uspravite se i podignite glave jer se približuje vaše otkupljenje.

Isus Krist (Lk 21, 28)

Krist - naša nada u beznađu

1. DOŠAŠĆEVNA NEDJELJA (C), 02.12.2018.

> Župne obavijesti

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

1C.adv.vijenac

Često doživljavamo da nam se u životu ne ispune nade, da nam planovi ne uspiju, da nas ideali iznevjere i da mnogo toga zaostaje za našim željama. No jedna nam nada ostaje. Za nju nam jamči Krist; zbog nje se On rodio, nju je naviještao, za nju na križu umro, za nju uskrsnuo.

To je nada u Njegov drugi dolazak, kad će se u punini ostvariti svi naši ideali. Tu nadu podržavamo dok se u Došašću spremamo na proslavu Božića, liturgijskog spomena prvoga Kristova dolaska. Njega su ljudi iščekivali, a kad je došao, postao je nadahnućem ljudske povijesti. Mi i danas svoje vrijeme brojimo od njegova dolaska. To je naša era, kamen zaglavni: prije Kristova rođenja i poslije Kristova rođenja.

„K tebi, Gospodine, uzdižem dušu svoju, u tebe se uzdam, Bože moj: ne daj da se postidim, da se ne vesele nada mnom dušmani! Koji se u tebe uzdaju, postidjet se neće.“ (Ps 25,1-3)

Apostol Pavao karakterizira svoje poganske suvremenike i pogane svih vremena da nemaju boga i nemaju nade. Možda imaju bogove, čak i danas, ali to su beznadni bogovi. Što je s današnjim kršćanima i njihovom nadom?

Biblijski tekstovi poručuju da će svijet jednom doći svome kraju. Kršćanin treba znati da neće biti isporučen uništenju i propadanju. Za ustrajnost i vjeru on ne dobiva snagu od filozofskih ili političkih slogana, već iz Kristove riječi.

Živimo u civilizaciji potrošnje, užurbanosti, trke za zaradom i zabrinuti smo često za sitnice koje nas ne mogu ispuniti. Sve nam to priječi da otkrijemo znakove koji navješćuju Kristov dolazak. Nemojmo se uspavati, budimo budni, ne zanemarujmo zahtjeve koje Bog danas postavlja pred nas. Otkrit ćemo ih ako budemo pozorni na znakove vremena i zahtjeve ljudi s kojima živimo.

Kršćanin vjernik o sebi i današnjem svijetu nema iluzije. On zna više nego što čita, sluša ili gleda u medijima. On svojom vjerom i nadom već ovdje na zemlji, iako na njoj i od nje živi, nadilazi sve zemne ograničenosti. On čeka nešto Novo, Veliko. On čeka Nekoga: Onoga, koji je bio, koji jest i koji će doći dovršiti svijet.

Misna čitanja 1. Došašćevne nedjelje (C)

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru