• 980x300 crkva lijeva strana

  • 980x300 crkva izvana

  • 980x300 kajz pan1

 

Ako se, Gospodine, grijehâ budeš spominjao, Gospodine, tko će opstati? Al' u tebe je praštanje da bismo ti služili. 

Psalam 130, 3-4

 

pozdravkrižu

 

Koju zvijezdu slijedimo?

BOGOJAVLJENJE - SV. TRI KRALJA, 06.01.2019.

tri kralja

Za mudrace u evanđeoskom tekstu stoji grčka riječ magoi koja ima različita značenja: mudraci, učenjaci, zvjezdočitači, magičari, itd. Najvjerojatnije potječu iz Perzije.

To su ljudi koji su umjeli odgonetati tajne iz predane ljudske mudrosti, vidjeti znakove u prirodi. Tražili su Istinu o sebi, svemiru. Ljudi nemirna duha. Dolaze izdaleka. Ostavljaju kuće i dobra svoja. Kreću na put.

U kršćanskoj tradiciji dvojica teologa iz trećega stoljeća, Origen i Tertulijan, pridonijeli su stvaranju današnje slike o ‘tri kralja’. Origenu se pripisuje da je tri dara simbolično protumačio: zlato ukazuje na Isusovo kraljevsko dostojanstvo, tamjan na njegovo božanstvo, a mira na njegovu smrt. Tertulijan je mudrace (zvjezdoznance) pretvorio u kraljeve pozivajući se na svetopisamske tekstove (Iz 60,5-6; Ps 72,10).

U srednjem vijeku neki je talijanski umjetnik izrađivao mozaik triju kraljeva i iznad svake figure stavio imena: Gašpar, Melkior i Baltasar. Po njemu, Gašpar znači ‘čovjek iz Kaspijskog mora’, Melkior ‘kralj svjetla’, a Baltasar ‘gospodar čuva kralja’. Nije nam poznato tko je zatim tri kralja vidio kao predstavnike triju kontinenata: Azije, Afrike i Europe. Zato na slikama jedan od trojice kraljeva je crnac.

Nakana je očita. Želi se reći da se svi kraljevi zemlje, čitavi svijet treba pokloniti Isusu kao Kristu. Isto tako, iako se ne zna sa sigurnošću koje su životne dobi bila tri kralja, počevši od srednjeg vijeka, uglavnom se prikazuju tako da je jedan od njih starac, drugi muškarac srednjih godina, a treći mladić. I ovdje je jasan motiv. Htjelo se reći da svi ljudi, od djeteta pa do starca, trebaju u Isusu prepoznati svoga Gospodina i Boga.

Element koji je neodvojivo vezan uz evanđeoski izvještaj jest uloga zvijezde koja se pojavila i vodila kraljeve do mjesta gdje je bio novorođeni Isus. “Vidjesmo gdje izlazi zvijezda njegova…”, rekoše mudraci s Istoka. Već u ranom kršćanstvu pojavio se u određenim krugovima zazor prema toj zvijezdi koja ih je podsjećala na astrologijske religije u kojima je vladao astralni determinizam. Međutim, sam evanđelist Matej u tome ne vidi nikakva problema. Zvijezda je ovdje u službi Bogu i njezina je uloga da mudrace koji su je slijedili dovede do Krista, a to je na koncu cilj svake mudrosti i znanosti.

Kao moguće mjesto rođenja navodi se Betlehem pozivajući se na proroka Miheja 5,1-3: “A ti, Betleheme, zemljo Judina! Nipošto nisi najmanji među kneževstvima Judinim jer iz tebe će izići vladalac – koji će pasti narod moj – Izrael“. Slično nalazimo i kod proroka Bileama: “Od Jakova zvijezda izlazi…” (Br 24,17).

Zanimljivo je da su religiozni krugovi u Jeruzalemu ostali na sve to hladni, ravnodušni. Glavari svećenički, pismoznanci, teolozi, znali su za stara proroštva o mjestu gdje se ima roditi Krist, ali nisu povjerovali. Jer, jedno je znati, a drugo je povjerovati. Božje bogojavljenje (epifanija) trajni je događaj. Što smo svi mi više ‘bogojavljenje’, to će se prije dogoditi novi, Božji svijet.

Upitajmo se: Koju zvijezdu slijedimo? Što je cilj našega života? Postoji li čežnja u nama da se približimo Isusu? Stavljamo li svoje darove i talente u službu Isusu i Crkvi? Milijuni ljudi u prošlom stoljeću slijedili su lažnu zvijezdu komunizma. Danas slijede zvijezde sporta, Holywooda, rock-glazbe, zvijezde u horoskopskim kartama… Prava zvijezda vodi Bogu. (Anđelko Domazet)

 

Misna čitanja na svetkovinu Bogojavljenja

Kontakt

ŽUPA ROĐENJA ISUSOVA
Kajzerica
Ulica IX. Podbrežje 35
10020 Zagreb

info@zupa-kajzerica.com


tel.  +385 1 655 02 93

 

ŽIRORAČUN

Zagrebačka banka

IBAN: HR9623600001101628709

 

UREDOVNO VRIJEME ŽUPNOG UREDA

17:00-18:00  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru 

Lokacija