Smiluj mi se, Bože, po milosrđu svome, po velikom smilovanju izbriši moje bezakonje ... Srce raskajano, ponizno, Bože, nećeš prezreti.

Psalam 51,3.19

Isusova solidarnost s grješnim čovjekom

1. NEDJELJA KROZ GODINU (C), BLAGDAN ISUSOVA KRŠTENJA, 13.01.2019.

> Raspored blagoslova obitelji

> Župne obavijesti

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

1C 2019 taufe jesu

Izvor slike: alarmy stock photo

Današnjom nedjeljom završava božićni liturgijski ciklus i započinje vrijeme „kroz godinu“. U središtu naše pozornosti ne stoji više Isus – dijete, već Isus – odrasli čovjek. Oko 30 godina je između njegova rođenja i onoga što u današnjem evanđelju čitamo ili slušamo.

Ono što je u božićnom vremenu bilo tako važno, da je Bog postao čovjekom, današnjim blagdanom nastavljamo častiti i slaviti Boga koji ne želi obitavati daleko od ovoga svijeta, već želi živjeti ondje gdje žive ljudi.

I evo nam zanimljiva trenutka o kojem nas izvještava evanđelje. Pojavljuje se Isus, o kojem se punih 30 godina skoro ništa nije čulo, staje u red na rijeci Jordan među mnoštvo koje se želi krstiti od Ivana. Isus je dakle danas došao i sišao u Jordan. Očitovao je time svoju suglasnost s prorokovom riječi da su svi grješni, i istodobno izrazio svoju solidarnost upravo s grješnim svijetom koji se pere od svojih zala (oni koji su se smatrali sigurnima i čistima ostali su u Jeruzalemu!).

Je li to Isusu nužno, je li on grješnik? Sigurno nije – tako nas uči naša vjera. Ali time Isus doslovno i jasno pokazuje: „Ne želim biti ništa bolji od ljudi oko mene, ne želim si prisvajati posebna prava, nego želim biti među vama, želim biti ovdje za vas!“

Nad ovim mnoštvom ljudi nad Jordanom otvori se nebo i Bog progovara: „Ti si Sin moj ljubljeni! U tebi mi sva milina!“ Kao što se Bog objavio da je Isus njegov ljubljeni Sin, tako kaže i za svakoga krštenika od nas: „Tebe sam izabrao! Iako si u međuvremenu postao već staro dijete, ako je tvoja kosa već posijedila, i ako si učinio puno grijeha, i koje ćeš vjerojatno još učiniti – ti si još uvijek moj. I tako će ostati uvijeke!“

Kako bi trebala izgledati Isusova poruka u našim životima, poučava nas jedna irska božićna pjesma:

„Kada pjesma anđeoska utihne,

kada zvijezde nebeske nestanu,

kada se kraljevi vrate svojim kućama

kada pastiri opet budu kod svojega stada –

tada počinje božićna aktivnost:

- naći one koji su izgubljeni

- izliječiti one srca slomljena

- nahraniti gladne

- osloboditi potlačene

- donijeti mir svim narodima

… i pružiti si malo glazbe u svome srcu.“

Misna čitanja na blagdan Krštenja Isusova

17:00 - 18:30 sati: utorak, četvrtak, subota i po dogovoru