Ključno je u životu uzimate li stvari zdravo za gotovo ili sa zahvalnošću.

Gilbert Keith Chesterton (engl. književnik, kršćanski apologet)

Vratimo se Bogu, vrijeme je

24. NEDJELJA KROZ GODINU (C), 15.09.2019.

24C web 15.9.2019 Rembrandt

Povratak razmetnoga sina (Rembrandt van Rijn, 1669)

NEDJELJNA DUHOVNA MISAO

Obično postanemo jako nervozni ako izgubimo ključeve od stana ili još gore - mobitel! Sve planirane radnje za taj dan prestaju, a potraga za izgubljenim stvarima postaje jedina zadaća.

Moguće netko ima još neugodnije iskustvo kada u nekoj gužvi, pa i na čas, izgubi dijete. Sve prestaje. Samo da se dijete nađe i vrati. To je naše ljudsko iskustvo izgubljenog i nađenog.

Ono nam može pomoći tek naslutiti kojom čežnjom i nestrpljivošću Bog čeka povratak izgubljenog čovjeka. Ako smijemo zamišljati takvu jednostavnu sliku - Bog sve odgađa, a povratak čovjeka postaje mu prioritet.

I u evanđelju današnje liturgijske nedjelje Isus nam govori prispodobu o izgubljenom sinu, to jest o izgubljenim sinovima. Ocu nije važan razlog izgubljenosti, ne traži nikakve nadoknade štete, ne uvjetuje, ne prigovara, ne proziva - jer to Ljubav jednostavno ne čini. Čovjek olako sa sebe skida svoje ljudsko dostojanstvo, izuva ga kao istrošene cipele. Otac niti to ne gleda. Spreman je ponovno zaogrnuti ga Dostojanstvom kako bi se reklo - na sliku Božju stvoren je taj čovjek.

Od siline podražaja buke i boja možda ne primijetih da sam izgubio sebe. Dođi k sebi. Ustani i vrati se Ocu! Nestrpljivo te čeka.

> Misna čitanja 24. NKG C

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru