Ključno je u životu uzimate li stvari zdravo za gotovo ili sa zahvalnošću.

Gilbert Keith Chesterton (engl. književnik, kršćanski apologet)

Vi - ste - to - učinili - meni

26. NEDJELJA KROZ GODINU (C), 29.09.2019.

> Župne obavijesti

> Tjedni raspored bogoslužja i misnih nakana

> Upis prvopričesnika na župni vjeronauk

> Upis krizmanika na župni vjeronauk

> Novi sastanak liturgijskih čitača

26C madre teresa

NEDJELJNA DUHOVNA MISAO

Slušajući Isusov govor, njegove slike ili prispodobe, nerijetko si postavljam pitanje: Koji sam ja u toj priči? Ovonedjeljna prispodoba spominje samo dvojicu likova, Lazara i bogataša. Spomenutom logikom mogao bih pasti u napast tražiti sebe, no možda to ovoga puta ne bi bilo za preporučiti.

Mogli bismo se vrlo lako početi diviti Lazaru ili pak prezirati bogataša – čini se da je cilj ove prispodobe opredijeliti se za Isusa. Prije svega prepoznati njegovu prisutnost u malenosti, neočekivanosti, u štali, na svadbi, na križu… u Lazaru.

Na drugom mjestu veli: „Što god učiniste jednom od ove moje najmanje braće, meni učiniste!" (Mt 25, 45). Čineći dobra djela malenima to jest nejakima, nesnalažljivima, nemoćnima, bolesnima, samima i napuštenima, ovisnima … činimo ih Bogu – izravno – bez posrednika! To je spoznaja koja nas ne može ostaviti ravnodušnima!

No, da bih mogao prepoznati Boga u Lazaru treba mi hrana Riječi i Tijela Kristova koju mi nudi svakodnevno, osobito nedjeljom. Kod njega nismo pod stolom, već za stolom. Ne primamo mrvice koje padaju s njegova stola, već primamo kruh koji je njegovo tijelo. Hrani nas najprije zrnjem svoje Riječi, a onda kruhom tijela i vinom svoje krvi.

Krist ne želi ništa drugo, već da mi budemo njegovo živo tijelo u kojem kola njegova krv. Želi da njegovi siromasi ne budu pod našim, već za našim stolom nahranjeni ljubavlju i prijateljstvom. Majka Terezija će sve svesti na evanđelje pet prstiju: „Vi - ste - to - učinili - meni“.

Misna čitanja 26. NKG C

z traka1