Krist postade poslušan do smrti, smrti na križu. Zato ga Bog preuzvisi i darova mu Ime, Ime nad svakim imenom.

Pjesma prije Evanđelja na Cvjetnicu (Fil 2, 8-9)

Krist - jedina zvijezda vodilja

BOGOJAVLJENJE  (Sveta Tri kralja), 6. 1. 2020.

bogojavljenje 2020

Svaki čovjek pokušava svoj život planirati. Ipak smjer kretanja ovisi samo djelomično o našoj inicijativi. Mnogo toga što nam se

tijekom našega života događa, što je značajno za nas, dolazi često nepredviđeno. Jednostavno nas zatekne.

Tako mnoge ljudske susrete koji su nam se dogodili nismo planirali. Često smo u životu bili vođeni.

Bogojavljenje je obilježeno nebeskom zvijezdom koja je simbol Božjega vodstva. Zvijezde su mnogima pomogle da stignu do cilja putovanja. I tri kralja bili su vođeni. Slijedili su neobičnu i njima zvjezdoznancima do tada nepoznatu zvijezdu i došli do mjesta rođenja Djeteta Isusa i u njemu prepoznali Boga. I pastiri nisu spontano došli do jaslica, bili su vođeni. Čudo Božjeg vodstva na koncu ih je dovelo do vjere.

I svaki čovjek traži svoj put gdje se ne može zanemariti Božje usmjeravanje. Bog nam dolazi u susret dok toga još nismo ni svjesni.

Postoje putovi koje dobro poznamo: put do škole, radnog mjesta, crkve… Sasvim je drugačije kada razmišljamo o putu našega života. E, tu nam internetska navigacija nije dovoljna.

Na početku ove nove godine ne znamo što će se u njoj događati. Možemo imati ideje, planove i programe. Ne znamo hoće li se iznenada pojaviti neki drugi put, mimo naših planova.

Ovih dana slavimo Kristovo očovječenje. Vjerujemo li doista u taj Božji plan dublje od simpatičnih božićnih pjesmica? Pristajemo li na Božji put s nama? Ne znamo kuda nas sve put vodi, ali s povjerenjem u Božje vodstvo putujemo korak po korak, iz dana u dan. Na našem putu potrebna nam je životna podrška svih onih s kojima nas život veže. A svima nama treba blagoslov i vodstvo Novorođenog Spasitelja koji je naša jedina zvijezda vodilja.

> Misna čitanja na Bogojavljenje

z lin