"U Kristu je Bog doslovce zadobio lice i glas, u njemu su život i smrt jednoga konkretnog čovjeka postali autentičan komentar Božje volje."

Papa Benedikt XVI. (citat iz knjige "Sablazan i istine vjere")

Ako hoćeš, možeš...

ŠESTA NEDJELJA KROZ GODINU, 16. 2. 2020.

6A putokaz

Bilo bi smiješno kada bi planinari koji se upute ne vrh neke planine potpuno zanemarili upute i savjete vremenske prognoze.

Ili kada bi išli nekim svojim putem zanemarujući putokaze i neke već prokušane i označene staze… vrlo često takvi pothvati završe intervencijom GSS-a, i nisu smiješni već često tragični.

U svijetu kada svi sve mogu, svatko sve zna, svatko svakoga komentira – riječ „zakon“ zvuči podjednako smiješno – a zapravo tragično. Još kako tako kada se radi o državnim zakonima, a moralni zakon predmet je povijesti ili arheologije.

No, upravo je o Zakonu riječ u današnjim liturgijskim čitanjima ove šeste nedjelje kroz godinu. Površni i usputni promatrač može Zakon doživjeti kao sredstvo zarobljavanja.

Ipak, mi kršćani oslanjamo se na Zakon kako bi nam pomogao upravo doći sigurno na vrh – u Slobodu. A Sloboda je „dar u kom sva blaga višnji nam Bog je do“ … A punina Zakona jest ljubav! Zvuči težak put? Tako su mislili mnogi – ipak – Sirah nas hrabri – ako hoćeš, možeš!

Misna čitanja 6. NKG

z lin