Križni put

trnova kruna svijeća

POBOŽNOST KRIŽNOGA PUTA

Premda pobožnost Križnoga puta potječe iz srednjega vijeka ona je i danas diljem svijeta među kršćanima rado prihvaćena molitva i meditacija.

U 14 postaja pojedinačno ili u zajednici razmišljamo otajstvo Kristove muke i smrti. Križni put redovito obavljaju vjernici petkom tijekom korizme, ali to čine češće i mnogi bolesnici kod kuće razmišljajući o Kristovoj muci i smrti.

Postoji puno načina moljenja Križnoga puta. Svaki od njih je prilagođen pojedinim mjestima, sredinama i skupinama. Slike križnoga puta koje ovdje objavljujemo nalaze se u našoj crkvi na Kajzerici. Autor je akademski slikar Vlado Polić.

UVODNA MOLITVA

Moj Bože! Evo, danas, kroz molitvu križnoga puta, želim malo svoga vremena provesti u tvojoj blizini. Ti znaš da mi u molitvi misli če­sto odlutaju i da ne mogu biti dovoljno sabran. Stoga te molim da na početku ovoga križnog puta otvoriš moje srce i raspoložiš moju dušu, kako bi ono što ustima molim, po Duhu tvome, obnovilo moje biće. U tajnu tvoje muke i smrti teško mogu ući samo razmišljanjem. Zato neka ovi trenutci budu moja iskrena molitva tebi, moj Spasitelju.

Idući prema prvom stajalištu pjeva se:

Stala plačuć tužna Mati,

Gledala je kako pati

Sin joj na križ uzdignut.

- tijekom tjedna pola sata prije i poslije sv. mise

- nedjeljom poslije župne mise 11:30 - 12:00 sati

- ili uz najavu na telefon 01 655 02 93