Sveta godina milosrđa 2016.

Zatvorena Godina milosrđa u Rimu
20. studenoga 2016.

papst f petrusplatz
Papa Franjo je u nedjelju, 20. studenoga 2016., na svetkovinu Krista Kralja svega stvorenja, zaključio Svetu godinu milosrđa.

Nakon što je zatvorio Sveta vrata Vatikanske bazilike i zaključio izvanrednu Godinu milosrđa, papa Franjo se srdačno zahvalio svima koji su pomogli oko organizacije i ostvarenja Jubileja, poslije čega je zajedno s okupljenima izmolio uobičajenu podnevnu molitvu "Anđeo Gospodnji". Riječi prije Podnevne molitve donosimo u cijelosti...

Draga braćo i sestre,

na kraju ovoga slavlja, uzdignimo Bogu hvalu i zahvalnost za dar svete Godine milosrđa, za Crkvu i za tolike ljude dobre volje. S poštovanjem pozdravljam predsjednika Republike Italije i prisutna službena Izaslanstva. Izražavam duboku zahvalnost čelnicima talijanske Vlade i drugih institucija za suradnju i zauzetost. Srdačna zahvala Redarstvenim snagama, prihvatnim i informativnim službama, službama, službi zdravstvenih djelatnika i volontera svake dobi i podrijetla. Posebno zahvaljujem Papinskom vijeću za promicanje nove evangelizacije, kao i onima koji su s njime surađivali.

Zahvalan spomen upravljam onima koji su duhovno pridonijeli uspjehu jubileja: mislim na mnoge starije i bolesne osobe, koje su neprestano molile, prikazujući za Jubilej također i svoje trpljenje. Posebno se zahvaljujem klauzurnim redovnicama, uoči Dana Pro Orantibus, koji se obilježava sutra.

Sve pozivam da se posebno spomenu ovih naših sestara koje su potpuno posvećene molitvi i potrebne su i duhovne i materijalne solidarnosti.

Jučer je u Avignonu, u Francuskoj, blaženim proglašen otac Marie-Eugene od Djeteta Isusa, iz Reda bosonogih karmelićana, utemeljitelja svjetovnog Instituta "Gospe od života"; Božji čovjek, osjetljiv na duhovne i materijalne potrebe bližnjih. Neka nas njegov primjer i zagovor podupru na putu vjere.

Želim od srca pozdraviti i sve vas koji ste iz raznih zemalja došli na zatvaranje Svetih vrata bazilike svetoga Petra. Neka nam Djevica Marija svima pomogne da u srcu čuvamo i činimo da urode duhovni darovi Jubileja milosrđa. (usp: hr.radiovaticana.va)

. . .

Otvorena Godina milosrđa u Rimu

8. prosinca 2015.

440x312 milosrdan.kao.otac1

Papa Franjo je na blagdan Bezgrješnog začeća, 8. prosinca 2015. slaveći svetu Misu na trgu svetoga Petra u Rimu pred 5o tisuća vjernika, označio početak Svete godine, tridesete u Vatikanskoj povijesti, koju je uz tradicionalni oprost posvetio milosrđu. Otvaranje svetih vrata na bazilici svetoga Petra je čin koji hodočasnicima grješnicima simbolično otvara put iskupljenja.

Godina milosrđa trajat će do 20. studenoga 2016. Sveta godina ili jubilej posebno je vrijeme koje tradicionalno u Rim privlači milijune vjernika po opći oprost za njihove grijehe.

Papi Franji je milosrđe jedna od glavnih tema njegova papinstva, rekavši da svijet, a time i Katolička Crkva, mora spoznati da okrutnost i osuda nisu pravi put. I nastavlja kako je nekada i sama Crkva pregruba, dolazi u iskušenje da slijedi prestrogu liniju, a iskušenje da ustraje samo na moralnim pravilim pa, kao posljedica toga, mnogi ljudi bivaju isključeni.

Milosrđe je glavno obilježje Kristova lica koje prepoznajemo u raznim očitovanjima njegova bića: kada ide ususret svima, kada ozdravlja bolesne, kada jede s grješnicima, a naročito kada, razapet na križu, oprašta; u svemu gledamo lice božanskog milosrđa. Ne bojmo se: prepustimo se da nas zagrli milosrđe Boga koji nas čeka i oprašta sve. Ništa nije slađe od njegova milosrđa. Prepustimo se da nas miluje Bog: Gospodin je dobar i oprašta sve. Po zagovoru Bezgrješne Marije, neka milosrđe obuzme naša srca i preobrazi naš život – poželio je Papa, a potom predvodio molitvu Anđeoskoga pozdravljenja.

Papa Franjo objavio je Jubilej milosrđa i zamolio vjernike da prakticiraju djela milosrđa tijekom godine. Koja su to djela milosrđa?

Sedam tjelesnih djela milosrđa:

1. Gladna nahraniti.
  2. Žedna napojiti.
  3. Siromaha odjenuti.
  4. Putnika primiti.
  5. Bolesnika i utamničenika pohoditi.
  6. Zarobljenike i prognanike pomagati.
  7. Mrtve pokopati.

Sedam duhovnih djela milosrđa:

1. Dvoumna savjetovati.
  2. Neuka poučiti.
  3. Grješnika opomenuti.
  4. Žalosna i nevoljna utješiti.
  5. Uvrjedu oprostiti.
  6. Nepravdu strpljivo podnositi.
  7. Za žive i mrtve Boga moliti.

440x105 molitva.pape.franje

Gospodine Isuse Kriste,

ti si nas poučio da budemo milosrdni

kao Otac nebeski

i rekao nam da tko vidi tebe, vidi njega.

Pokaži nam svoje lice i bit ćemo spašeni.

Tvoj pogled, pun ljubavi,

oslobodio je Zakeja

i Mateja od robovanja novcu,

a preljubnicu i Mariju Magdalenu

od iskušenja da sreću traže samo u stvorenju;

potaknuo je Petra da zaplače,

nakon što te je zatajio,

a raskajanomu je razbojniku zajamčio raj.

Daj da svatko od nas osjeti

da je i nama upućena riječ

koju si rekao Samarijanki:

"O, kad bi znala dar Božji!"

Ti si vidljivo lice nevidljivoga Oca,

Boga koji svoju svemoć očituje

nadasve praštanjem i milosrđem:

daj da Crkva u svijetu bude Tvoje vidljivo lice,

lice svoga uskrslog Gospodina u slavi.

Htio si da i tvoji službenici

budu zaogrnuti slabošću

kako bi gajili istinsko suosjećanje

prema svima koji su u neznanju i zabludi.

Učini da svatko tko pristupi tvojim službenicima

osjeti da ga Bog iščekuje, ljubi i da mu oprašta.

Pošalji svoga Duha

i sve nas posveti svojim pomazanjem,

kako bi Jubilej milosrđa

bio godina milosti Gospodnje

te tvoja Crkva, u obnovljenome zanosu,

uzmogne donijeti siromasima radosnu vijest,

proglasiti slobodu zatočenima i potlačenima

te slijepima vratiti vid.

Po zagovoru Marije, Majke milosrđa,

to molimo tebe koji s Ocem i Duhom Svetim

živiš i kraljuješ u vijeke vjekova. Amen.

17:00 - 18:30 sati:  utorak, četvrtak, subota i po dogovoru