Liturgijski čitači

Navjestitelji Božje Riječi

Služba liturgijskih čitača je važan sastavni dio sudjelovanja vjernika u bogoslužju, a to je u crkvi pročitati za taj dan određeni svetopisamski tekst. Navještaj Evanđelja u svetoj misi pridržano je pak svećeniku ili đakonu.

195 čitač1Ovo su uloge koje liturgijski čitač može obavljati u bogoslužju: 1. Nosi knjigu Evanđelja kada se kreće (ako nije nazočan đakon); 2. Čita Prvo čitanje; 3. Čita Drugo čitanje; 4. Čita Pripjevni psalam (ako nije nazočan psalmist koji pjeva); 5. Predmoli Vjerničku molitvu, i druge molitve.

Liturgijski čitači sudjeluju time u zadaći naviještanja Božje riječi bez obzira je li službi nazočan jedan svećenik, đakon ili pak više njih. Na svečanijim bogoslužjima može sudjelovati i više čitača, među njima ravnopravno muškarci i žene.

Na ambonu koji se nalazi u blizini oltara liturgijski čitač posuđuje "živoj Božjoj Riječi" svoj glas i izričaj. Dakle, njegova zadaća nije samo doslovno prenijeti tekst. Čak štoviše treba zajednicu zainteresirati tako da ona čitanje pozorno sluša i može ga razumijeti.

195 čitač2U našoj se župi uključuje priličan broj vjernika te sudjeluju kao liturgijski čitači i pjevači. Kako bi se postigla još učinkovitija uloga liturgijskih čitača potrebno je uvijek imati na umu da nije apsolutno svatko prikladan za liturgijskog čitača, iako možda ima dobru volju i želju.

Ne smije se zanemariti liturgijska i katehetska priprema i uloga samih čitača. Što liturgičari i katehisti o tome misle pogledajte u nastavku na linkovima.

I ti kao vjernik ili vjernica, ako želiš aktivno sudjelovati u liturgiji i imaš za to preduvjete, prijavi se i postani član službe liturgijskih čitača u našoj župi. Time postaješ ne samo član jedne župne zajednice već pozvani navjestitelj Božje riječi. (usp. dr. Milan Šimunović, GK  i dr. s. Silvana Fužinato, IKA)

> http://www.glas-koncila.hr/index.php?option=%20com_php&Itemid=41&news_ID=19604

>   http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=174552

- tijekom tjedna pola sata prije i poslije sv. mise