Ispovijed
Sakrament pokore i obraćenja
"Kome grijehe otpustite otpušteni su im, kome zadržite zadržani su im“ - Katolička Crkva u ovoj Isusovoj riječi iz Evanđelja po Ivanu vidi utemeljenost procesa pomirenja nazvan sakrament pokore ili obraćenja.
Korizma je sveto vrijeme pomirenja, ponovnog obraćenja, skrušenosti. U našoj obitelji činimo podosta pogrešaka, radi kojih neki trpe. Biblija naziva grijehom ono što činimo protiv volje Božje i pravednih namjera naše braće i sestara.
Iz vlastitog iskustva znamo da su posljedice grijeha, svađâ i pogrešaka često vrlo velike: rastava braka, nepravda, bolest, trpljenje, što katkad dovodi do nerješivih zapleta.
Na mnogim mjestima Evanđelje nam pripovijeda kako nas je Isus došao osloboditi od grijeha. Oproštenje grijeha izričit je dar njegova života s nama. A tek onda kada smo međusobno pomireni, kada živimo u ljubavi, doživljamo pomirenje s Bogom. Ne smeta, ako djeca zamijete i pogreške svojih roditelja, zato i ona trebaju sudjelovati u činu međusobna pomirenja.
Bog nam na više načina iskazuje svoje praštanje. Redoviti put oproštenja grijeha je osobna skrušena ispovijed. Postoje pak i drugi načini čovjekova traženja Božjega praštanja ako mu se obratimo, jer Bog je na našoj strani i ako smo u grijehu. To se događa u pokajničkom činu na početku svete mise, pokorničkom bogoslužju, primanju svete pričesti, dobrim djelima, uzajamnom opraštanju...
Kajite se
Al‘ tko Bogu vjerno služit grede,
Čistim srcem služiti mu valja;
Čistom dušom vršit onom treba,
Koji vrši, Bog što sudi s neba.
Il‘ vas tkogod uvrijedio brata;
Il‘ nejaku dragi protivniku
Život dignuv ogriješio dušu;
Ili putnu zatvorio vrata;
Il‘ do vjeru, a krenuo njome;
Ili gladnu uskratio hranu;
Il‘ ranjenu ne zavio ranu;
Sve je grijeh, sve su djela prika;
Bez kajanja neima oprosnika.
Kajite se, dok imade dana,
dok je doba, djeco, kajite se;
Kajite se...
(Ivan Mažuranić)
Ne dopustimo da sunce zađe, a da se nakon svađe ne pomirimo. (pek)