"Za sebe si nas stvorio, Gospode, i nemirno je srce naše dok se ne smiri u tebi."

Sveti Augustin

Siromasi ti nemaju čime uzvratiti, blago tebi

22C

Razmišljanje uz 22. nedjelju kroz godinu (c), 2016.

Svoj nauk Isus svojim sljedbenicima predstavlja iz primjera svakidašnjih događanja. Ovoga puta se radi o gozbi i o mjestu koje se na njoj mora zauzeti. Isus naglašava da je bolje uzeti zadnje mjesto jer se time dobiva prilika da te domaćin počasti i pozove na jedno od prvih mjesta, bliže domaćinu. Postavlja li Isus stvarno kao primjer takvu lažnu poniznost i naivnu motivaciju?

Ne, sigurno ne! Ali dvoje nam želi staviti pred oči: važno je poći k zadnjem mjestu i to mjesto će nas dovesti bliže k domaćinu.

Položaj koji imamo u životu ne odgovara uvijek našim željama. Mnogi nam znadu "podmetati nogu", ali i mi sami često idemo putem koji smatramo lagodnijim. Teško je naći pravo mjesto u kojem bismo posve našli sebe i bili na raspolaganje drugima. Današnja nedjelja nam pomaže da shvatimo kako naći pravo mjesto u svom životu.

Ljudi se vazda guraju za boljim mjestima. Krist pokazuje da je Kraljevstvo Božje namijenjeno poniznima. Ako želimo stati na Božju stranu, automatski stojimo na strani onoga koji se u pravednosti zauzima za diskriminirane, odbačene, oštećene... Onda je to zadnje mjesto na strani onih koji se ne usuđuju niti sanjati o novom nebu i o novoj zemlji. Ali to je mjesto gdje nam je Bog najbliži. Ne tražimo zadnje mjesto da bismo bili ili izgledali skromni, ili da bismo dobili Božju nagradu, nego zato jer je to mjesto gdje nas čeka sâm Bog! Nije nam uvijek lako shvatiti takvu logiku evanđelja, ali druge logike nema. (pk)

17:00-18:00  utorak, četvrtak i subota,

te po dogovoru