"Nikada ne dopusti da sretneš nekoga tko nakon susreta s tobom neće biti sretniji."

Majka Terezija

Budi čist!

14. veljače 2021. –  6. nedjelja kroz godinu (B)

6B 2021 gubavac

Brzo je vrijeme proletjelo od božićnog vremena i evo nas već na pragu još jedne korizme. Zaredala su se zadnjih dana evanđelja koja opisuju događaje gdje Isus liječi bolesne.

Tako se i u današnjem evanđelju Isus susreće s gubavcem koji je, zbog svoje bolesti i svoje zaraze, morao, prema Zakonu, ostati izoliran od ostatka zajednice, kako ih ne bi ugrozio.

Tako je bilo, a čini se, nije drugačije ni danas. Isus svakako liječi – i duh i tijelo – oboje je važno. Iako, čini se, danas je naglasak na onom tjelesnom, kako u evanđelju tako i u našoj stvarnosti – Isus i to može. Ipak, problematično je kada svi naši napori, svi naši strahovi proizlaze od straha od bolesti. “Samo zdravlja“ ponavlja se kao mantra. Pa nitko ne spori vrijednost fizičkoga zdravlja – ali što će nam i takvo zdravlje kad smo i dalje bahati jedni prema drugima, gazimo sve živo i neživo pred sobom samo da se dokopamo svojega. Što će nam zdravlje kada ne vidim dalje od sebe, i što će mi zdravlje samo za sebe.

Prošle nedjelje je i Šimunova punica ozdravila, ali odmah je nastavila posluživati im. Kao da se tō pogubilo, a to pripada onom duhovnom zdravlju. Budimo mudri! Korizma je tu, samo što nije. Osmislimo svoj molitveni korizmeni program i hod kako bismo znali u kojem smjeru idemo. Bilo bi doista mudro prije ulaska u korizmu očistiti se od svojih bolesti, od svojih grijeha! Iskoristimo zato sakrament ispovijedi – sakrament ozdravljenja!

z lin

Upravitelj župe