"Puče sionski, evo, Gospodin dolazi spasiti narode;

i zagrmjet će glasom veličajnim na radost vašega srca."

Ulazna pjesma 2. nedj. Došašća (Iz 30, 19. 30)

2adv.2021

Došašće nije samo vrijeme,

došašće su ljudi.

Effata! - Otvori se!

5. rujna 2021.

23. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

23NKG.B.Effata

DUHOVNA MISAO. 23.NKG.B

U evanđeoskom odlomku koji nam donosi dvadeset i treća nedjelja čitamo o čudesnom događaju ozdravljenja gluhog mucavca. Čudu su prethodila dva bitna elementa:

vjera onih koji su bolesnika doveli Isusu da položi ruke na njega te Isusov dodir koji odgovara na tu vjeru po čemu se događa ozdravljenje.

Vjera je ta koja priziva Boga da nas dotakne kako bismo ozdravili. A svima nam je potrebno ozdravljenje, i to upravo od gluhoće i mucanja. Često smo gluhi na poticaje Boga koji nam govori preko Svetog pisma, Crkve, savjesti. Koliko često zatiskujemo uši kada nam se obraćaju bližnji koji su u potrebi, kada trebaju našu pomoć, blizinu, ljubav. Kako smo često nijemi ili možda tek mucamo kada treba posvjedočiti i braniti nauk Crkve koji baštinimo od Krista, kada treba svjedočiti za istinu.

Svako vrijeme traži svoje proroke, učitelje, apostole. Krist za to poslanje u ovom vremenu i prostoru nema drugih doli nas. Pristupimo mu s vjerom da nas njegov dodir ozdravi od tvrdoće srca koja biva uzrokom naše gluhoće i nijemosti da bismo čuli Boga i bližnjega te naviještali silna djela koja nam Gospodin učini. I našim srcima Isus govori: Effata! - Otvori se!

lin

Upravitelj župe