• 980x300 crkva lijeva strana

  • 980x300 crkva izvana

  • 980x300 kajz pan1

"Puče sionski, evo, Gospodin dolazi spasiti narode;

i zagrmjet će glasom veličajnim na radost vašega srca."

Ulazna pjesma 2. nedj. Došašća (Iz 30, 19. 30)  

 

2adv.2021

Došašće nije samo vrijeme, 

došašće su ljudi.

pozdravkrižu

 

Božje i ljudsko

12. rujna 2021.

24. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

24NKG.B.Hodaj iza mene protivniče

 

DUHOVNA MISAO. 24.NKG.B

Putujući kroz poganske krajeve prema Jeruzalemu, Isus među apostolima provodi svojevrsno istraživanje o sebi. Prvo traži odgovor na pitanje što drugi o njemu

misle te vrlo brzo dobiva odgovore koji o Isusu govore kao o Božjem čovjeku, ali ne i Bogočovjeku.

Stoga postavlja drugo pitanje na koje traži odgovor od svojih najbližih suradnika. Na to pitanje odgovara samo jedan učenik koji u Isusu prepoznaje Mesiju, tj. Krista. No njegova percepcija, unatoč izrečenom, je pogrešna zbog čega Isus zabranjuje da govore o njemu. To se otkriva u trenutku kada Petar nastoji odvratiti Isusa od puta koji vodi k otkupljenju čovječanstva.

Petar u Isusu vidi Mesiju koji će izbaviti Izrael od rimske vlasti, a Isus je pak došao izbaviti čovječanstvo od vlasti grijeha. Tako su Petru upućene najoštrije riječi ikad izrečene od Isusa: Nosi se od mene, Sotono, ali njima ga Isus ne tjera od sebe, već ga postavlja u poziciju nasljedovatelja, a ne onoga koji će voditi Isusa.

Kako se često u svakodnevici nađemo u poziciji Petra koji želi uputiti Isusa na „pravi put“, kada pokušavamo Boga učiti i usmjeravati na način kako to nama odgovara. I sami smo nerijetko neprijatelji Krista kada stavljamo ljudsko ispred Božjeg, kada želimo da se Bog ravna po našim kriterijima umjesto da se mi odreknemo sebe i krenemo za Kristom.

Izborom između onog što dolazi od Boga i onog što dolazi od čovjeka biramo i svoje konačno određenje. Stoga, iako smo samo ljudi, živimo po Božjem pa ćemo i dobiti božansku nagradu: vječnost s Bogom.

 

lin

Kontakt

ŽUPA ROĐENJA ISUSOVA

Kajzerica

Ulica IX. Podbrežje 35

10020 Zagreb

info@zupa-kajzerica.com

Telefon  +385 1 655 02 93

 

Upravitelj župe

Krunoslav Kolar

 

 

ŽIRORAČUN

Zagrebačka banka d.d.

IBAN: HR9623600001101628709

 

UREDOVNO VRIJEME ŽUPNOGA UREDA

17:00-18:00  utorak, četvrtak i subota, te po dogovoru

 

SVETE MISE NEDJELJOM

Jutarnja misa u 9:00

Župna misa u 11:00

Večernja misa u 18:30

 

Lokacija