"Saznaj koliko ti je Bog dao i od toga uzmi što ti treba;

ostatak je potreban drugima."

Sv. Augustin

"Tko želi biti prvi, neka bude svima poslužitelj"

19. rujna 2021.

25. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

25nkg.b.poslužitelj svima

DUHOVNA MISAO. 25.NKG.B

Isus svojim apostolima, kao najbližim suradnicima, govori o bitnim stvarima za njegov i njihov život, a oni se, kako čitamo u evanđelju 25. nedjelje kroz godinu, bore za

pozicije, nameću se nadmeću tko će biti prvi.

Iako je prošlo gotovo dvije tisuće godina, ima toga i danas u Crkvi. Postoje tako svećenici koji ne vode ljude k Bogu već stvaraju vlastiti kult, povlače ljude za sobom umjesto za Kristom te nerijetko okreću narod od drugih svećenika, ali i Boga samoga. Imamo i takve laike, koji se nameću da bi uvijek predmolili, čitali, koji bi uvijek imali nekakve solističke točke u crkvi kako bi došli u prvi plan, potiskujući pri tome druge.

Tko ima poriv da zasjeni druge i da bude prvi, tome Bog nije u srcu ni na pameti. Isus nam daje jasnu uputu što bi to značilo biti prvi. Odgovor je nama nelogičan i pomalo šokantan, ali prvi je onaj koji je najmanji, tj. poslužitelj.

Isus nas tako poziva da budemo njegovi nasljedovatelji jer je u njemu Sin Božji postao poslužitelj nama, pa onaj tko doista nasljeduje Isusa nije onaj koji želi biti u prvom planu već onaj koji drugima služi. Onaj tko se radi ljubavi svjesno i voljno stavlja na službu drugima, u njemu se očituje Isusova prisutnost koja izriče prisutnost samoga Boga.

Nasljedujmo Isusa služeći drugima, ne tražeći za to ništa zauzvrat, osim da budemo blizu Kristu. Zauvijek!

. . . . .

Upravitelj župe