"Puče sionski, evo, Gospodin dolazi spasiti narode;

i zagrmjet će glasom veličajnim na radost vašega srca."

Ulazna pjesma 2. nedj. Došašća (Iz 30, 19. 30)

2adv.2021

Došašće nije samo vrijeme,

došašće su ljudi.

Služiti, a ne biti služen

17. listopada 2021.

29. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

29NKGB Ne tražiti čast već biti sluga

DUHOVNA MISAO. 29.NKG.B

Na početku evanđeoskog izvještaja 29. nedjelje kroz godinu, braća Ivan i Jakov traže od Isusa prve pozicije u njegovu kraljevstvu. Isus govori o svojoj muci, žrtvi, smrti, a njima je na pameti to da budu uzvišeniji u odnosu na druge.

Nije ta želja bila samo kod sinova Zebedejevih, ona je i nama u krvi.

Želimo biti iznad drugih, bolji od drugih, prvi, želimo biti služeni, a ne služiti. Puni smo sebičnih želja i interesa kao i spomenuta braća. A to je ono što nas ne može približiti Bogu, jer se do Boga dolazi kroz služenje, patnju, križ, odricanje.

Zato Isus kaže da ne znaju što traže, jer biti blizu Krista znači izbliza ga nasljedovati kroz vlastitu Golgotu do uskrsnuća. Isus im želi posvijestiti da tu nema nikakvih visokih pozicija i vlastitih interesa, već potpuno predanje drugima. Uputa o tome kako slijediti Isusa i vršiti njegovu službu izrečena je kroz misao da tko želi biti prvi mora biti svima poslužitelj, tj. prvi u iskazivanju konkretne ljubavi.

Kada bi se društvo vodilo ovakvim altruističkim mislima, svijet bi bio predokus raja, jer svatko tko mi čini dobro potiče i mene na takav čin. A ta promjena svijeta kreće od mene da bi potom zahvatila drugoga. Stoga želimo li svijet učiniti boljim mjestom, želimo li da njime vlada ljubav, a ne sebičnost, želimo li biti blizu Isusu, nemojmo se izdizati iznad drugih niti tražiti da nam drugi služe već služimo drugima, kao što Bog u Kristu služi nama.

zk

Upravitelj župe