"Puče sionski, evo, Gospodin dolazi spasiti narode;

i zagrmjet će glasom veličajnim na radost vašega srca."

Ulazna pjesma 2. nedj. Došašća (Iz 30, 19. 30)

2adv.2021

Došašće nije samo vrijeme,

došašće su ljudi.

Dar od srca, bez očekivanja, čin je ljubavi

7. studenoga 2021.

32. NEDJELJA KROZ GODINU (B)

32NKGB Dar od srca

DUHOVNA MISAO. 32.NKG.B

Nakon kritike samoprozvanim uzorima vjere, kako nam donosi evanđeoski ulomak 32. nedjelje kroz godinu, Isus izriče pohvalu udovici kao marginaliziranoj osobi društva.

Navodi se kako su mnogi bogataši ubacivali mnogo, ali od svog suviška, nisu ni osjetili da su nešto darovali.

A onda se pojavljuje siromašna udovica koja ubacuje neznatnu svotu novca u hramsku riznicu, ali je time dala sve što je imala. Prema biblijskoj knjizi Ponovljeni zakon, od hramskog se novca trebalo davati sirotinji i udovicama, a ova siromašna udovica od srca daje i ono malo što ima za potrebe hrama. Zato njezin dar, koji nije zbog prestiža i samohvale, ima neprocjenjivu vrijednost jer je dar ljubavi.

Riječ Božja potiče nas na činjenje dijela milosrđa, ali ne reda radi i s računicom, već s ljubavlju, ne očekujući ništa zauzvrat. Svakodnevna nam je prilika učiniti neko tjelesno ili duhovno djelo milosrđa koje nam donosi kršćanska tradicija. Bog nam je dao spasenje, ne traži da mu platimo. Takva ljubav treba i nas tjerati na djela milosrđa, koja možda neće na ovome svijetu biti naplaćena, ali će zasigurno biti polog za vječnost.

Svojim životom ljubavi prema bližnjemu pozvani smo spuštati nebo na zemlju da po tom načinu življenja i Božjoj milosrdnoj ljubavi jednom budemo uzdignuti u njegovu slavu.

Upravitelj župe

Krunoslav Kolar